جستجوی مطالب

دسته بندی

درباره_نرم_افزار_های_رستورانی_و_کاربرد_آن
0 0

درباره نرم افزار های رستورانی و کاربرد آن

نویسنده : محمد مهوریان ( مسئول نصب صندوق فروشگاهی پوزبانک) شنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۷

يكي از نيازهاي اساسي به هنگام راه اندازي يك رستوران يا فست فود ، تدارك صندوق فروشي است كه بتوان بوسيله آن كليه امور داخلي رستوران را نظم بخشيد و مديريت كرد و همچنين براي مشتريان فاكتور صادر كرد . شايد به ظاهر، انجام اين امور كار ساده اي بنظر برسد، ولي واقعيت اين است كه مديريت اين حجم از كار، مخصوصاً، در زمانهاي اوج كاري مانند ظهر يا شب، بدون استفاده از يك نرم افزار رستوراني ، كاري دشوار و طاقت فرساست و ممكن است حتي هزينه هاي گزافي را براي صاحب رستوران در برداشته باشد. راه حل اين مسئله، استفاده از يك نرم افزار كامل رستوراني است كه بتواند تمامي فرايندهاي داخلي يك رستوران را از مرحله اول كه تهيه و تدارك مواد اوليه است تا مرحله آخركه فروش غذا به مشتري مي باشد را مديريت و ثبت كرده و بهره وري رستوران و رضايت مشتريانش را در پي داشته باشد. در واقع اين نرم افزار تمامي وروديها به رستوران را ثبت و قابل انبار گرداني مي نمايد. همچنين مراحل انجام كار را جهت ارائه سريعتر خدمات به مشتريان، قابل كنترل مي نمايد، به نحوي كه مديريت مي تواند با استفاده از آن و با دريافت انواع گزارشات برروي نرم افزار، در جريان انجام تمامي امور داخلي قرار گيرد و بصورتي كاملا سيستماتيك، امور شغلي خود را بهينه نمايد.

 

دسترسي به اطلاعات كامل و جامع ، به مدير رستوران كمك مي كند تا برنامه ريزي بهتري جهت انجام امور اختصاصي اش انجام دهد. ثبت كالاها در انبار، انتقال كالاها در انبارهاي مختلف و ثبت حواله انبار، ثبت تعداد فروش، كنترل پيك و گارسون، گزاش از موجودي انبار، تعيين سطح دسترسي براي كاربران صندوق، تخصيص فاكتور به پيك، ثبت مشتركين، نگهداري و ثبت حساب پيكها و گارسونها ، ثبت و صدور فاكتور ، مديريت چاپهاي متعدد براي چاپگرها و ساير قابليتهاي موجود در نرم افزار ها به مدير رستوران اين امكان را مي دهد تا بهترين استفاده از زمان و امكانات موجود را بنمايد و كنترل كافي بر كسب و كار خويش داشته باشد.

 

 

سخت افزارهای مورد نیاز برای صندوق های رستورانی چیست؟

کامپیوتر های بدون کیس (ALL IN ONE) فروش انواع کامپیوترهای همه کاره (بدون کیس) با گارانتی معتبر ما... کامپیوترهای بدون کیس و یا همه کاره به کامپیوتر هایی اطلاق می شود که فاقد کیس بوده، تمامی سخت افزار های دستگاه درون مانیتور قرار داده شده است. مزیت این دستگاهها نسبت به PC مجتمع بودن دستگاه و مصرف انرژی بسیار پایین آن است. کامپیوتر های بدون کیس را با عنوان ALL In One و یا مخفف AIO می شناسند. شرکت فن آوران توسعه آریا نماینده رسمی فروش کامپیوترهای بدون کیس برند هایی چون MSI با معتبرترین گارانتی های موجود در بازار ایران. شما می توانید AIO مورد نیاز خود را از فروشگاه دیجیتال آریا با تضمین قیمت و کیفیت خریداری نمایید.

 

 

 

 

تاریخچه نرم افزار رستورانی :

 

یکی از اولین نرم افزار های رستورانی جهت کنترل و مدریت رستوران های مک دونالد توسط ویلیم بروبک طراحی و ساخته شد. هر کدام از ایستگاه های این نرم افزار و البته سخت افزار طراحی شده بصورت مجزا اطلاعات درخواستی مشتریان را به نمایش در می آورد. در این سیستم برای هر کدام از غذاها دکمه ایی بر روی کیبورد طراحی شده بود که با فشردن آن غذای مورد نظر در فاکتور ثبت میشد. دکمه ی ثبت نهایی علاوه بر ثبت جمع کل فاکتور مالیات آن فاکتور را نیز محاسبه می نمود .

 

در سال 1986 گنه موشر اولین نرم افزار گرافیکی پایانه فروش را طراحی نمود اما این این مارتین گودوین و باب هنری بودند که در سال 1992 اولین نرم افزار تحت ویندوز را با نام IT Retail طراحی نمودند.

 

شركت مهندسي فن آور گستر آريا با هدف رهبری در زمينه فروش اصناف در سال 1375 شكل گرفت. مؤسسين شركت پس از بررسي شرايط و پارامترهاي مختلف براي تعیین بازارهدف ، صنف رستوراني را مناسب و مستعدتر از بقيه اصناف تشخيص داده و فعاليت هاي خود را روي اين بخش از بازار متمركز نمودند. به نحوي كه اولين نسخه از برنامه سیستم مكانيزاسيون رستوراني با نام تجاری" سمر" در سال 1375 در يكي از رستوران هاي تهران نصب گرديد و سپس با گسترش قابليت هاي این نرم افزار و بررسی بازخورهای آن در جهت اصلاح ساختاري نرم افزار اقدام شد. اكنون اين شركت به عنوان اولين و بزرگترين و مشهورترين ارائه دهنده پكيج هاي نرم افزاري در صنف رستورانی به شمار مي رود.

 

راهکار ها و روش های کار با نرم افزار رستورانی

 

راهکار شماره 1 نرم افزار رستورانی :

 

این راهکار ساده ترین و کم هزینه ترین حالت مکانیزه کردن اصناف زیر می باشد.

 

الف-موارد کاربرد :

 

رستورانهای کوچک, فست فود های معمولی, تهیه غذا ها,چلوکبابی ها, کله پزی ها

 

ب-نرم افزار مورد نیاز:

 

یک نسخه از نرم افزار رستورانی آریا که می تواند نسخه متوسط، نسخه پیشرفته و یا نسخه ویژه باشد.قابل ذکر است که نسخه های پایین تر قابلیت ارتقاء به نسخه های بالاتر را نیز دارا می باشند.

 

ج -سخت افزار های مورد نیاز:

 

1-یک دستگاه کامپیوتر یا صندوق فروشگاهی

 

2-یک دستگاه پرینتر حرارتی با پورتUSB برای چاپ فیش در کنار صندوق( بر روی نرم افزار می توان تعداد چاپ مورد نظر را بصورت فیلتر شده تعریف کرد بطوریکه فیش مخصوص مشتری و فیش مخصوص آشپزخانه و فیش مخصوص پیک بطور جداگانه از همین پرینتر کنار صندوق چاپ شوند).

راهکار شماره 2 نرم افزار رستورانی :

 

این راهکارهم جزء ساده ترین و کم هزینه ترین حالتهای مکانیزه کردن اصناف زیر می باشد با این تفاوت که به دلیل وجود ماژول های چاپ اضافه شما می توانید تعدا بیشتری پرینتر در فواصل دورتر از صندوق داشته باشید که هر کدام موارد چاپ مختص به خود را چاپ کنند .

 

الف-موارد کاربرد :

 

رستورانهای کوچک و بزرگ, فست فود های معمولی وبزرگ, تهیه غذا ها, چلوکبابی ها, کله پزی ها

 

ب-نرم افزار مورد نیاز:

 

1- یک نسخه از نرم افزار رستورانی آریا که می تواند نسخه متوسط، نسخه پیشرفته و یا نسخه ویژه باشد.قابل ذکر است که نسخه های پایین تر قابلیت ارتقاء به نسخه های بالاتر را نیز دارا می باشند.

 

2- یک نسخه نرم افزار ماژول چاپ اضافه

 

ج -سخت افزار های مورد نیاز:

 

1-یک دستگاه کامپیوتریا صندوق فروشگاهی

 

2-یک دستگاه پرینتر حرارتی با پورتUSB برای چاپ فیش در کنار صندوق

 

3-یک دستگاه پرینتر حرارتی با پورت شبکه برای چاپ فیش در آشپزخانه

 

 

راهکار شماره 3 نرم افزار رستورانی :

 

این راهکار بسیار جذاب ، مناسب مکان هایی می باشد که در پی ارائه خدمات ویژه به مشتریان خود، سفارش غذا و سایر موارد را سر میز می گیرند و حتی تسویه فاکتور را هم سر میز انجام میدهند.

 

الف-موارد کاربرد :

 

رستورانهای بزرگ و مجلل، فست فود های بزرگ و مجلل، باغ رستوران های ویژه، سفره خانه های مجلل، فوت کورت ها

 

ب-نرم افزار مورد نیاز:

 

1- نرم افزار رستورانی نسخه ویژه آریا (قابل ذکر است که نسخه های پایین تر قابلیت ارتقاء به این نسخه را نیز دارا می باشند).

 

2- نرم افزارسفارش گیر تحت ویندوز و یا تحت اندروید آریا به تعداد سفارش گیر های موجود

 

3- نرم افزار ماژول چاپ اضافی (چنانچه تعداد پرینترهای موجود بیش از تعداد تعریف شده بر روی نسخه ویژه باشد نیاز به ماژول چاپ اضافه وجود خواهد داشت).

 

ج -سخت افزار های مورد نیاز:

 

1-یک دستگاه کامپیوتریا صندوق فروشگاهی

 

2- پرینتر حرارتی با پورتUSB برای چاپ فیش در کنار صندوق

 

3-پرینتر حرارتی با پورت شبکه برای فواصل دورتر در آشپزخانه ، چایخانه،بوفه و.....به تعداد مورد نیاز

 

4-تبلت یا دستگاه پاکت پی سی به تعداد مورد نیاز (می توان هر دستگاه تبلت یا پاکت پی سی را به یک گارسون اختصاص داد و سپس هر گارسون را مسئول تعدادی میز کرد ).

 

4-یک دستگاه ACCESS POINT جهت برقراری ارتباط بین دستگاه سفارش گیر بی سیم گارسون(تبلت یا پاکت پی سی) با سرور یا صندوق

 

5-یک دستگاه آنتن تقویت کننده (برای مکانهای بزرگ که بعلت وجود موانع فیزیکی آنتن دهی ضعیف می باشد)

 

 

پست های مرتبط

درباره_صندوق_فروشگاهی
0 0

درباره نرم افزار های رستورانی و کاربرد آن

نویسنده : محمد مهوریان (مسئول فنی) ۱۳۹۷/۰۸/۰۲

یكي از نيازهاي اساسي به هنگام راه اندازي يك رستوران يا فست فود ، تدارك صندوق فروشي است كه بتوان بوسيله آن كليه امور داخلي رستوران را نظم بخشيد و مديريت كرد و همچنين براي مشتريان فاكتور صادر كرد .

ادامه مطلب
درباره_گیت_فروشگاهی
0 0

درباره نرم افزار های رستورانی و کاربرد آن

نویسنده : محمد مهوریان ۱۳۹۷/۰۸/۰۲

یكي از نيازهاي اساسي به هنگام راه اندازي يك رستوران يا فست فود ، تدارك صندوق فروشي است كه بتوان بوسيله آن كليه امور داخلي رستوران را نظم بخشيد و مديريت كرد و همچنين براي مشتريان فاكتور صادر كرد .

ادامه مطلب

ثبت نظر

نظرات ( 0 )